Najnowszą publikacją przygotowaną przez dr. Tomasza Glinieckiego na temat okołowojennych losów Mierzei Wiślanej jest książka-album „To był obóz śmierci. Działalność sowieckiej komisji śledczej na terenie byłego KL Stutthof w 1945 roku – dokumentacja i omówienie”.

Opracowanie jest przypomnieniem pierwszych badań nad obozem koncentracyjnym, dokonanych tuż po jego zajęciu przez Armię Czerwoną.

Szeroko zaprezentowane w książce źródła, odkrywające przed czytelnikami ogrom zbrodni dokonanych w Stutthofie przez niemieckich narodowych socjalistów, już w maju i czerwcu 1945 r. utworzyły, co prawda niepełny, ale szybko ugruntowujący się obraz funkcjonowania tutejszego obozu.

Zadziwiającym dysonansem w pozostawionych przez sowiecką komisję specjalną dokumentach i podsumowaniach jej prac było, jak przedstawiciele jednego państwa totalitarnego oceniali skutki okrutnej działalności drugiego, będącego dla nich znienawidzonym wrogiem w dopiero co zakończonej wojnie.

Zapewne dlatego skrajnie emocjonalnie traktowali oni efekty bestialskich poczynań nieprzyjaciela, silnie podkreślając potrzebę surowego ukarania winnych przestępstw popełnionych w obozie. Co prawda, do postulowanego przez komisję procesu w byłym wschodniopruskim Königsbergu – dzisiejszym rosyjskim Kaliningradzie – nie doszło, ale część załogi SS i osób funkcyjnych ze Stutthofu skazano. Orzekano wobec nich karę śmierci w kilku procesach, głównie zorganizowanych przez Polskę, na której terenie po wojnie znalazła się miejscowość Sztutowo i pobliski teren poobozowy.

Książka zawiera liczne ilustracje – fotokopie dokumentów, unikalne zdjęcia z wizji lokalnej, a także stopklatki z filmu nagranego w 1945 r. W ten sposób nabrała ona też charakteru albumowego, ukazującego teren poobozowy w pierwszych dniach powojnia. Znaczna część tekstu została dodatkowo przetłumaczona na język angielski, by zapewnić bezproblemowy odbiór także osobom z zagranicy. Publikacja dostępna będzie podczas spotkania, można ją także zakupić drogą internetową.